Home zdrowie Naukowcy potwierdzają: dziadkowie, którzy opiekują się wnukami, żyją dłużej.

Naukowcy potwierdzają: dziadkowie, którzy opiekują się wnukami, żyją dłużej.

Jeśli jesteś rodzicem i masz lekkie wyrzuty sumienia, gdy po raz kolejny prosisz swoich rodziców o opiekę nad wnukami, już nie musisz się przejmować.

Okazuje się bowiem, że ci którzy opiekują się swoimi wnukami, żyją dłużej.

Badanie przeprowadzone na ponad 500 osobach w wieku 70 i więcej lat wykazało, że ci dziadkowie, którzy pomagają w opiece nad innymi, żyli średnio siedem lat dłużej.

Badanie to ukazało się w czasopiśmie Evolution and Human Behavior.

Ludzie, którzy nie opiekowali się innymi żyli średnio tylko cztery lata po zakończeniu badania. Połowa dziadków, którzy opiekowali się wnukami, żyli jeszcze przez 10 lat.

Badacze sugerują, że dawanie starszym ludziom jakiegoś celu sprawia, iż są aktywni.

Jak twierdzi Sonja Hilbrand, jedna z autorek badania i doktorantka psychologii na Uniwersytecie w Bazylei:

– „To połączenie może być mechanizmem głęboko zakorzenionym w naszej ewolucyjnej przeszłości, gdy pomoc przy wychowaniu dzieci była istotna dla przeżycia gatunku.”

Ludzie którzy nie mają kontaktu z wnukami mogą zauważyć, że ma to negatywny wpływ na ich zdrowie.

Pomaganie Twoim dorosłym już dzieciom może również sprawić, że będziesz żyć dłużej. To również wykazało badanie. Tak więc poczucie bycia potrzebnym daje cel, który jest istotny dla Twojego zdrowia.

Bruno Arpino, profesor na Uniwersytecie Pompeu Fabry, stwierdził że to może pomóc seniorom pozostać aktywnymi psychicznie i fizycznie.

– „Opieka może dać opiekunom cel w życiu, bo będą czuć się przydatni dla innych w społeczeństwie. Opieka może też być aktywnością, która sprawi, że opiekunowie dłużej pozostaną w dobrej formie psychicznej i fizycznej” – mówi Arpino.

Dodał też, że inne badania wskazały, iż opieka nad innymi poprawia funkcje poznawcze oraz zdrowie fizyczne i psychiczne.

To badanie nie badało jednak dziadków, którzy zajmują się wnukami na pełen etat. A jest to ważny aspekt tej sprawy. Możemy jednak spokojnie stwierdzić, że zajmowanie się wnukami od czasu do czasu ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz