Home News Asteroida Bennu jednak może uderzyć w Ziemię. Naukowcy nie przewidzieli wszystkiego.

Asteroida Bennu jednak może uderzyć w Ziemię. Naukowcy nie przewidzieli wszystkiego.

Katastroficznych wizji jest tyle, że przestajemy się ich obawiać. Czy znaczy to, że możemy czuć się bezpiecznie? Naukowcy mają wątpliwości.

Okazało się bowiem, że niszczenie asteroid potencjalnie zagrażających ludziom może być nieskuteczne.

Ostatnio sporo szumu narobiła asteroida Bennu, która miałaby uderzyć w Ziemię we wrześniu 2135 roku. To oznaczałoby zagładę ludzkości.

Mało kto przejął się informacją o kolejnej apokaliptycznej wizji. Wszyscy wierzymy, że gdyby faktycznie zaistniało poważne zagrożenie naszej planety, to naukowcy znaleźliby odpowiednie rozwiązanie, które by nas uratowało.

I faktycznie jeszcze nie tak dawno temu naukowcy uspokajali, że jeśli będzie trzeba, zniszczą asteroidę za pomocą energii atomowej. NASA rozpoczęła więc współpracę z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Jądrowego. Niestety zdaje się, że plan ocalenia Ziemi może się nie powieść.

Badacze z Uniwersytetu Johna Hopkinsa chcąc ustalić jakiej mocy powinni użyć inżynierowie, aby uszkodzić większe obiekty kosmiczne, wykonali specjalną analizę. Z ich badań wynika, że zakładana do tej pory ilość energii wystarczy jedynie do lekkiego naruszenia struktury asteroidy, a nie do jej rozbicia.

Jak tłumaczy jeden ze współautorów tej analizy, Charles El Mir:

– „Niestety, tak właśnie podejrzewaliśmy. Obecny stan technologii może nie pozwolić na skuteczną eliminację tak poważnego zagrożenia. Wcześniej wychodziliśmy z założeni, że im większy obiekt, tym łatwiej będzie go zniszczyć, bo takie zazwyczaj mają więcej ubytków w swojej konstrukcji. Tak jednak nie jest. Porowatość skał asteroidy okazuje się być znacznie mniejsza, niż początkowo obliczaliśmy, w związku z czym, aby kompletnie ją zniszczyć, będziemy zmuszeni użyć o wiele większej ilości energii.”

Naukowcy stworzyli też specjalny model asteroidy. Przeprowadzono na nim symulację, która polegała na zniszczeniu obiektu. Zakładany plan nie sprawdził się. Co prawda struktura asteroidy została częściowo uszkodzona, ale to nie zapewniłoby nam bezpieczeństwa. Dlatego też należy prowadzić dalsze prace nad udoskonaleniem metod niszczenia zagrażających nam obiektów kosmicznych.

Chociaż do ewentualnej zagłady zostało 116 i pół roku, to badacze ostrzegają:

– „Im dłużej z tym zwlekamy i przyjmujemy za pewnik, że mamy już gotowy plan na wszystkie ewentualności, tym bardziej narażamy się na niebezpieczeństwo. W końcu przyjdzie taki moment, że działać trzeba będzie natychmiast a my nie będziemy wiedzieć, co zrobić.”

Asteroida Bennu ma 500 metrów średnicy i waży 77 miliardów ton. W dodatku już zmierza w kierunku Ziemi. Mamy nadzieję, że naukowcy zdążą na czas wymyślić niezawodną metodę obrony. Jeśli to się nie uda i obiekt uderzy w naszą planetę, może zginąć nawet 60% ludzkości.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz