Home Poruszające 9-letni Bartuś nie ma rąk. NFZ odmówił refundacji wózka, który jest mu niezbędny.

9-letni Bartuś nie ma rąk. NFZ odmówił refundacji wózka, który jest mu niezbędny.

Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Urzędniczka NFZ nie przyznała 9-letniemu Bartkowi wózka inwalidzkiego.

Uznała, że nie przysługuje mu, bo nie ma stwierdzonego niedowładu lub porażenia trzech lub czterech kończyn. Być może można by się zgodzić z tą decyzją, gdyby nie to, że Bartek nie ma rąk…

Chłopiec urodził się bez rąk, ale zdaniem urzędniczki nie jest to powód, aby przyznać wózek. Matka chłopca starała się o to, aby jej dziecko otrzymało wózek wart 18,000 zł. Jej adoptowany synek urodził się bez rąk i ten konkretny model wózka jest mu niezbędny, szczególnie że niedługo ma przejść skomplikowaną operację.

Na początku odrzuciła wniosek, sugerując, że nie posiada żadnych informacji o porażeniu lub niedowładzie dziecka. Jej zdaniem dziecko nie spełniało wymogów, które obowiązują ludzi, starających się o ten wózek, a mianowicie ma on się należeć „dzieciom z porażeniami i niedowładami trzy- lub czterokończynowymi”. Kluczowe jednak w tej historii jest to, że Bartuś nie może mieć niedowładu, ponieważ nie ma rąk…

Mama chłopca nie mogła uwierzyć w taką decyzję.

– „Nie ma indywidualnego podejścia. Wszyscy tą samą miarą jesteśmy mierzeni, jakby każdą niepełnosprawność można było podciągnąć pod jakiś konkretny przepis.”

Co ostatecznie zrobił NFZ?

Zmieniono decyzję i ustalenia odnoszące się do przydziału wózka konkretnym osobom i ich przypadkom. Rzeczniczka prasowa śląskiego NFZ Małgorzata Doros powiedziała:

– „Na pewno pomożemy. Potraktujemy tę sprawę indywidualnie. Poinformujemy naszych pracowników, jak powinni właściwie interpretować przepisy, i czasami nie tylko powinni pochylić się nad przepisami, ale i nad indywidualnym przypadkiem. Taka sytuacja już się nie powtórzy.”

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz