Home News Nowy projekt Babcia+. Będzie dotyczył dziadków, którzy spełniają dwa warunki.

Nowy projekt Babcia+. Będzie dotyczył dziadków, którzy spełniają dwa warunki.

Rząd co chwila zaskakuje nas nowymi pomysłami. Teraz ogłoszono kolejny pomysł dotyczący babć. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej chce wprowadzić tzw. babcine urlopy macierzyńskie.

Elżbieta Rafalska udała się z wizytą na Węgry, gdzie spotkała się z tamtejszym ministrem zasobów ludzkich, Miklosem Kaslerem oraz wiceminister ds. polityki rodzinnej, Katalin Novak, aby poszukać nowych rozwiązań. Za interesujące uznała pewne pomysły w zakresie polityki rodzinnej. Zalicza się do nich m.in. możliwość dodatkowych urlopów wypoczynkowych dla aktywnych zawodowo dziadków w roku, w którym urodzi się wnuczę. Mogą oni przejąć opiekę nad dzieckiem, aby jego rodzice mogli np. szybciej wrócić do pracy.

– „Na pewno to jest istotne, ponieważ młoda rodzina czasami, szczególnie przy pierwszym dziecku, potrzebuje wsparcia swojej mamy” – zaznaczyła Rafalska.

Aby urlop wypoczynkowy dla dziadków miał rację bytu muszą oni spełniać jeden warunek. Babcia lub dziadek muszą mieszkać w tym samym gospodarstwie, co wnuk/wnuczka i jego rodzice.

Jeśli już o rozwiązaniach w zakresie polityki rodzinnej na Węgrzech mowa, warto wspomnieć, że wysokość zasiłku GYES, czyli dodatku, który otrzymuje rodzic dziecka w trakcie pierwszych trzech lat, na jedno dziecko wynosi, po przeliczeniu na złotówki, ok. 380 zł.

Prawdo do takiego dodatku przysługuje pod warunkiem, że przez pierwsze pół roku nie będzie pracować. Gdy natomiast dziecko skończy rok, a rodzic wróci do pracy, świadczenie może pobierać babcia lub dziadek, jeśli zrezygnuje z pracy na rzecz opieki nad wnukiem.

Długość urlopu macierzyńskiego w Polsce różni się w zależności od liczby dzieci, które przyjdą na świat z jednej ciąży. W przypadku, gdy kobieta urodzi jedno dziecko, należy jej się 20 tygodni urlopu. Kiedy na świat przyjdą bliźnięta – 31 tygodni, w przypadku trojaczków będą to 33 tygodnie, czworaczków 35 tygodni, a pięcioraczków aż 37 tygodni. Różnica jest więc zasadnicza. Do tego dochodzi urlop rodzicielski przez 32 lub 34 tygodnie – również zależy od liczby urodzonych w czasie jednej ciąży dzieci.

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Twoja reakcja?

Super
Super
22
Ha ha
Ha ha
46
Wow
Wow
6
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
14

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz