Home ludzie Poparzona napalmem 9-latka biegnie naga po ulicy i krzyczy z ból. Dziś jest inną osobą.

Poparzona napalmem 9-latka biegnie naga po ulicy i krzyczy z ból. Dziś jest inną osobą.

To zdjęcie wstrząsnęło całym światem i wywołało mnóstwo protestów antywojennych.

Na fotografii wykonanej prawie 50 lat temu widzimy nagą, płaczącą i poparzoną napalmem wietnamską dziewczynkę, biegnącą drogą po tym, jak jej wioska została zaatakowana. Kim Phuc, zwana też „Napalm Girl”, stała się symbolem amerykańskiej brutalności podczas wojny w Wietnamie.

Fotograf, który jest autorem zdjęcia, postanowił wyciągnąć pomocną dłoń do Kim i innych pokrzywdzonych dzieci. Zabrał je do kliniki w Sajgonie, gdzie mieli wrócić do zdrowia.

40 lat po tym traumatycznym dniu Kim postanowiła, że usunie blizny. Dzisiaj wie, że podjęła słuszną decyzję.

– „Przez wszystkie te lata marzyłam, że nie mam już blizn i nie czuję bólu. Tak wyobrażałam sobie niebo. Teraz mój raj może stać się rzeczywistością” – powiedziała dziennikarzom „Guardiana” w 2015 roku.

Napalm Girl nadal żyje i ma się dobrze. Jak wygląda dzisiaj i jaką jest osobą? Mieszka w Kanadzie, gdzie spełnia się jako matka. Została też ambasadorką Dobrej Woli UNESCO. W lutym została za swoją działalność nagrodzona Pokojową Nagrodą Drezdeńską.

Po latach inny fotograf, Joe McVally, odnalazł kobietę. Oto jak wygląda dziś:

View this post on Instagram

Kobieta, którą widzicie to KIM PHUC. W 1972 roku zdjęcie, na którym została uwieczniona obiegło cały świat – biegnąca ulicą drobna 9-latka potwornie poparzona. Dziewczynka znalazła się w grupie uciekających z wioski cywili, na których został zrzucony ładunek z napalmem. Publikacja zdjęcia wywołała wiele manifestacji antywojennych w USA, a autor zdjęcia – Nick Ut- otrzymał nagrody Pulitzera i World Press Photo za to ujęcie. Warto przypomnieć, że zaledwie 21-letni Nick zadbał wtedy o poszkodowane dzieci z wioski i zabrał je do kliniki w Sajgonie, w której otrzymały pomoc. Po latach inny fotograf, Joe McVally, odnalazł 9-latkę ze zdjęcia. Dzisiaj Kim Phuc mieszka w Kanadzie, jest szczęśliwą mamą i ambasadorką Dobrej Woli UNESCO. M. 📸Joe McVally #woman #story #war #unesco

A post shared by Martyna Wojciechowska (@martyna.world) on

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz