Home News Nie wszyscy dostaną „trzynastą emeryturę”. Wiemy, kogo ominie.
2.28K

Nie wszyscy dostaną „trzynastą emeryturę”. Wiemy, kogo ominie.

PiS w swoim programie obiecało, że do kwietnia zapewni zrealizowanie programu „trzynastek”. Tzw. Emerytura plus ma być jednorazowym świadczeniem dla emerytów i rencistów.

Projekt ustawy przewiduje, że osoby uprawnione w 2019 roku dostaną dodatkowe świadczenie w kwocie 1100 zł brutto.

Świadczenie ma być wypłacane emerytom pobierającym świadczenia we wszystkich systemach. Dodatkowo uprawnione będą osoby pobierające renty socjalne, renty inwalidów wojennych i wojskowych, a także nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Warto również wspomnieć, że „trzynastkę” dostaną też uprawnieni do tzw. emerytur matczynych.

Ważną rzeczą jest fakt, że Emerytura plus nie będzie dotyczyć osób, o których mowa w art. 100 oraz art. 102 prawa o ustroju sądów powszechnych. Znaczy to, że do świadczenia nie będzie mieć prawa część sędziów przeniesionych w stan spoczynku.

Oczywiście w przypadku podwójnego uprawnienia, „trzynastka” zostanie wypłacona jeden raz. Podobnie, jeśli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej osób, świadczenie będzie przyznane tylko raz.

W założeniu projektu emeryci i renciści dostaną decyzję o wypłacie świadczenia w wysokości 1100 zł brutto. Kwota netto ma zatem wynieść 888,25 zł.

Według analiz do „trzynastki” uprawnionych będzie 9,8 mln osób. W to wliczamy 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów. Po przeliczeniu, koszt wypłaty tego świadczenia zamknie się w 10,8 mld zł. Autorzy projektu mówią:

– „Celem jednorazowego świadczenia pieniężnego, obok pomocy dla emerytów i rencistów, ma być w szczególności zmniejszenie różnic majątkowych w społeczeństwie. pomimo tego, że w ostatnich latach, w celu ochrony poziomu świadczeń emerytalnych, wprowadzono wiele zmian, pomoc ta nadal uznawana jest za niewystarczającą.”

Twoja reakcja?

Super
Super
71
Ha ha
Ha ha
87
Wow
Wow
41
Smutny
Smutny
38
Zły
Zły
47

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz