Home News Zakaz handlu w niedziele. Zapadła już ostateczna decyzja w tej sprawie.
1.66K

Zakaz handlu w niedziele. Zapadła już ostateczna decyzja w tej sprawie.

Od momentu, gdy rząd wprowadził zakaz handlu w niedziele minął już prawie rok. Ustawa miała wspomóc małe i średnie przedsiębiorstwa. Jak jest w rzeczywistości?

Mateusz Morawiecki na początku roku zapowiedział, że przyjrzy się skutkom działania tej zmiany. Nie wykluczał nawet możliwości wycofania się z zakazu.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) pod przewodnictwem Jadwigi Emilewicz zaleciło rządowi, by ten trzymał się obecnych postanowień, bowiem przeprowadzone przez resort badania, przeczą wynikom, które poznaliśmy do tej pory. Przypomnijmy, że jeśli ten postulat zostanie zrealizowany, w przyszłym roku już w żadną niedzielę nie zrobimy zakupów – w obecnym zaledwie jedna niedziela w miesiącu jest handlowa.

– „W świetle przeprowadzonych analiz MPiT nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Przy czym niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania tego ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków” – czytamy w komunikacie MPiT.

Jak donosi MPiT, rok 2018 był najlepszy pod względem sprzedaży od około 10 lat. Jak to możliwe, skoro w poprzednim roku obowiązywał zakaz handlu w niedziele? Okazuje się, że przyczyną są rosnące dochody Polaków, korzystne warunki pogodowe i zmiany na rynku pracy, co w efekcie przyczyniło się do liniowego trendu wzrostowego przychodów w sektorze handlu detalicznego. Świetnym przykładem są sklepy zlokalizowane przy stacjach benzynowych, które osiągają o wiele lepsze wyniki niż przed wprowadzeniem ograniczenia. Ten wzrost powinien jednak spowolnić w przyszłych latach, a wszystko z powodu ograniczonej przestrzeni sprzedażowej.

Raport nie ukrywa jednak, że nadal minęło za mało czasu, aby stwierdzić jaki wpływ zakaz handlu miał na sytuację małych i średnich sklepów oraz wyciągnąć odpowiednie wnioski/ Na podstawie zebranych danych, resort zauważył, że „następuje wyhamowanie tendencji spadkowych, jeśli chodzi o liczbę sklepów i poziom sprzedaży, wśród najmniejszych placówek handlowych”.

Badania przeprowadzone przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pokazują, że zaledwie 32% Polaków jest za wprowadzeniem zakazu handlu we wszystkie niedziele w miesiącu. A co Ty sądzisz?

Twoja reakcja?

Super
Super
325
Ha ha
Ha ha
25
Wow
Wow
19
Smutny
Smutny
126
Zły
Zły
296

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz