Home News Czy przez strajk dzieci zaczną wakacje później? Ministerstwo Edukacji rozwiewa wątpliwości.

Czy przez strajk dzieci zaczną wakacje później? Ministerstwo Edukacji rozwiewa wątpliwości.

Strajk nauczycieli jest obecnie bezterminowy. Dopóki nie nastąpi przełom w rozmowach na linii rząd – związki zawodowe, nie da się nawet podać przybliżonej daty jego zakończenia.

Szkoły i przedszkola zostały zamknięte i wiele osób zastanawia się czy bieżący rok szkolny będzie przedłużony. Ministerstwo udzieliło odpowiedzi.

Obecnie nikt nie jest w stanie przewidzieć kiedy strajk dobiegnie końca. Nauczyciele twierdzą, że nie mieli innego wyjścia, więc w poniedziałek rozpoczęli największy strajk od 26 lat. Sławomir Broniarz, przedstawiciel ZNP, podkreśla że protest zakończy się, gdy rząd przyjmie postulat podwyżek.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych mówią o stanowczym proteście, ale specjaliści mają odmienne zdanie. Były doradca Solidarności, prof. Ryszard Bugaj, twierdzi, że długość strajku zależy od reakcji społecznej:

– „Scenariuszy jest kilka. Protesty mogą przerodzić się w strajk pełzający, w którym za kilka dni będzie uczestniczyć co najwyżej 30 proc. szkół. To byłby najgorszy scenariusz dla ZNP. Drugim scenariuszem może być mobilizacja społeczna i poparcie nauczycieli przez inne grupy społeczne.”

W związku ze strajkiem wiele osób zastanawia się czy wakacje w tym roku rozpoczną się zgodnie z planem. Niektórzy rodzice obawiają się, że rok szkolny 2018/19 będzie przedłużony. Ministerstwo Edukacji Narodowej wypowiedziało się w tej kwestii. Maciej Kopeć, wiceminister, stwierdził że zajęcia i rok szkolny zakończą się zgodnie z planem. Potwierdzają to też wypowiedzi minister Anny Zalewskiej.

Z tym zdaniem nie zgadza się część szkół. Część nauczycieli i rodzice zastanawiają się czy dzieci będą musiały odrabiać dni strajku. Resort edukacji jest zdania, że nie ma podstaw, aby wprowadzać zmiany w kalendarzu szkolnym.

Zgodnie z tegorocznym kalendarzem, lekcje zakończą się 21 czerwca 2019 r, a nowy rok szkolny rozpocznie się 1 września 2019 roku. Wiceminister edukacji Maciej Kopeć twierdzi, że wszystko odbędzie się zgodnie z przepisami:

– „Rok szkolny kończy się 31 sierpnia. I wszystko, co się dzieje do 31 sierpnia oczywiście dzieje się cały czas w roku szkolnym. W czerwcu mamy zakończenie zajęć, a nie koniec roku szkolnego. Jestem przekonany, że wszystko to, co się wydarzy, pozwoli na to, aby i kwestie egzaminów i kwestia rekrutacji i kwestia klasyfikacji uczniów i rad pedagogicznych, wszystko to odbędzie się zgodnie z przepisami prawa. Zakończenie zajęć musi nastąpić zgodnie z rozporządzeniem.”

Jak myślicie, czy szkoły zdążą z przerobieniem materiału?

Twoja reakcja?

Super
Super
18
Ha ha
Ha ha
7
Wow
Wow
8
Smutny
Smutny
14
Zły
Zły
63

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz