Home Niesamowite Leżenie w imię nauki. NASA oferuje oszałamiającą sumę za spędzenie 60 dni w łóżku.

Leżenie w imię nauki. NASA oferuje oszałamiającą sumę za spędzenie 60 dni w łóżku.

Podróże kosmiczne są nie tylko ekscytujące, ale i wyjątkowo kosztowne oraz niebezpieczne. Jeśli mamy wysyłać ludzi na Marsa, naukowcy muszą znać i rozumieć wszelkie skutki życia w kosmosie.

Dzięki Scottowi Kelly znamy niektóre zmiany, które zachodzą w ludzkim ciele po roku spędzonym w kosmosie. Teraz NASA i ESA łączą siły, aby przeprowadzić obszerne badanie dotyczące leżenia. Celem jest sprawdzenie tego, jak organizm przystosowuje się do nieważkości. Agencje ogłosiły, że poszukują 24 ochotników, którzy spędzą 60 dni pomagając naukowcom zrozumieć, jak podróże kosmiczne wpłyną na astronautów. Uczestnicy tego eksperymentu otrzymają po 16500 euro.

Wybrani do eksperymentu ochotnicy będą musieli udać się do Niemieckiego Centrum Kosmicznego, by spędzić dwa miesiące w łóżku. Oczywiście istnieją pewne wymagania. Po pierwsze, ochotnicy muszą być w wieku od 24 do 55 lat, być zdrowi i płynnie mówić po niemiecku.

Badanie rozpocznie się we wrześniu i łącznie zajmie 89 dni. Uczestnicy zostaną poddani przygotowaniom, a po 60-dniowym okresie leżenia przejdą 14-dniową rehabilitację, jak w przypadku prawdziwych astronautów.

W trakcie okresu odpoczynku w łóżku wszystko będzie przebiegało w tym właśnie miejscu. Od leżenia po załatwianie wszelkich potrzeb. Uczestnicy eksperymentu będą mogli oglądać telewizję i korzystać z internetu.

Przez 2 miesiące w łóżku, każdy z uczestników będzie leżał z kończynami wyżej niż głowa, aby zmniejszyć przepływ krwi do kończyn. To spowoduje pogorszenie stanu mięśni, podobne do tego, jakiego doświadczają astronauci podczas pobytu w kosmosie.

Niektórzy z ochotników odwidzą komorę grawitacyjną, aby sprawdzić czy symulator w jakikolwiek sposób pomaga zminimalizować skutki leżenia w jednej pozycji przez dłuższy czas. Naukowcy liczną na to, że eksperyment pomoże w wielu dziedzinach.

Z badania skorzystają nie tylko astronauci i podróżnicy kosmiczni, ale też osoby, które zmagają się z chorobą lądową. Naukowcy uważają też, że uda dowiedzieć się nieco więcej na temat osteoporozy, zaniku mięśni i układu krążenia.

Dalibyście radę leżeć przez dwa miesiące w łóżku?

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz