Home życie Są środki na podwyżki dla nauczycieli. To rozwiązanie nie spodoba się jednej grupie społecznej.
1.14K

Są środki na podwyżki dla nauczycieli. To rozwiązanie nie spodoba się jednej grupie społecznej.

Rząd nie wyszedł z nową propozycją dla nauczycieli. Ostatnio zaproponowano 15% podwyżki od stycznia.

Tym czasem polscy pracodawcy uważają, że żądanie nauczycieli, czyli 30% podwyżki w 3 ratach, jest możliwe do zrealizowania.

Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego wydali w sprawie wspólne oświadczenie, w którym stwierdzili:

– „Uważamy, że w przypadku przedstawienia przez rząd oferty podwyżek płac nauczycieli, część brakujących środków na ten cel, można jednorazowo (tj. w budżecie 2019 r.) sfinansować z Funduszu Pracy.”

Oświadczenie to spowodowane jest między innymi sposobem finansowania tzw. „trzynastki”. PiS ogłosił program, który zakłada, że jeszcze przed wyborami do europarlamentu każdy emeryt i rencista dostanie dodatkowe 1100 zł. Później resort zaznaczył, że część tych pieniędzy będzie wzięta z Funduszu Pracy.

Wspomniany fundusz to środki celowe podlegające ministrowi pracy. Powinny być one przeznaczane na łagodzenie skutków bezrobocia. Pieniądze z Funduszu Pracy są pobierane od pracodawców i osób prowadzących działalność gospodarczą. Na początku roku fundusz wynosił 15 miliardów złotych.

To, że pieniądze z Funduszu Pracy mają być przeznaczone na emerytury nie podoba się organizacjom zrzeszającym polskich pracodawców. W kontekście strajku nauczycieli uważają, że powinny zostać one przeznaczone na podwyżki dla pedagogów.

Pracodawcy w sowim oświadczeniu zwracają uwagę na to, że środki zgodnie z ustaleniami powinny być przeznaczane na „przeciwdziałanie bezrobociu i wspomaganie kształcenia wysokiej jakości kadr”. Dlatego nie podoba im się, że rząd próbuje załatać nimi dziurę budżetową i finansować „dowolne projekty”.

Organizacje, które podpisały się pod oświadczeniem, zwracają uwagę na to, że jakość kształcenia jest dobrem, o które powinniśmy dbać wszyscy. Niskie zarobki nauczycieli prowadzą do obniżania się jakości kształcenia. Organizacje pracodawców podkreślają, że właśnie dlatego „obserwujemy obecnie krańcową degradację zawodu nauczyciela, zwłaszcza w porównaniu z wieloma innymi grupami zawodowymi” .

Zdaje się, że pracodawcy znaleźli idealne rozwiązanie. Uważacie, że rząd powinien przyjrzeć się tej propozycji?

Twoja reakcja?

Super
Super
71
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
10
Zły
Zły
72

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz