Home życie Nauczyciele nie mają racji. Zadawanie prac do domu nie jest dobre. Przeczytajcie, co na ten temat mówią naukowcy.

Nauczyciele nie mają racji. Zadawanie prac do domu nie jest dobre. Przeczytajcie, co na ten temat mówią naukowcy.

Zadania domowe są zmorą uczniów. Dzieci wracają do domu po lekcjach, jedzą obiad i muszą siadać do nauki.

Rodzice zwykle też nie są szczęśliwi z tego powodu, bo zamiast odpocząć lub miło spędzić czas z dzieckiem w aktywny sposób, muszą ślęczeć nad książkami i pomagać odrabiać co trudniejsze zadania.

Okazuje się, że naukowcy są zdecydowanie przeciwni zadaniom domowym w szkołach podstawowych (co zaś tyczy się wyższych szczebli edukacji, sugerują rozsądne zadania domowe, które nie zajmą nastolatkom całego popołudnia). Zobaczcie do jakich wniosków doszli badacze.

Harris Cooper, profesor z Uniwersytetu Duke, jest jednym z najważniejszych na świecie specjalistów z zakresu uczenia się. Szczególnie interesuje go rozwój dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym. Cooper zapewnia, że „nie znaleźli żadnego dowodu na to, że zadania domowe na poziomie szkoły podstawowej pomagają dzieciom osiągać lepsze wyniki w nauce”. Udało się za to odkryć wiele negatywnych stron odrabiania lekcji w domu.

Naukowcy twierdzą, ze uczniowie dużo lepiej przyswajają wiedzę w warunkach szkolnych niż w domu. Liczne zadania domowe z kolei zabierają im czas potrzebny na rozwój emocjonalny, nawiązywanie więzi, odpoczynek, sport czy rozwijanie swoich zainteresowań. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Arizonie wynika jednoznacznie, że uczniowie szkół średnich, którzy poświęcają na naukę tylko 1,5 godziny dziennie odnoszą większe sukcesy niż ich koledzy, którzy spędzają nad książkami około 4 godzin dziennie.

Co ciekawe temat zadań domowych jest niezmiennie żywy wśród naukowców od 1989 roku. Profesor Cooper bada go od tego czasu. Jego zespół nie znalazł do tej pory argumentu, który miałby świadczyć, że zadawanie prac domowych ma jakikolwiek sens.

Badacze zwracają uwagę na to, że dziecko, które dopiero co rozpoczyna przygodę ze szkolnictwem, powinno odczuwać przyjemność z chodzenia do szkoły i nauki, a żmudne odrabianie zadań domowych szybko sprawi, że uczenie się będzie mu się źle kojarzyć. Od najmłodszych lat dzieci słyszą od nauczycieli i rodziców, że czeka ich dużo ciężkiej pracy. Nauka jednak powinna się kojarzyć z pasją odkrywania. Poza tym prace domowe są źródłem napięć w rodzinie. Tego można uniknąć.

Dla dzieci powinna być to świetna wiadomość. Tak samo jak dla rodziców, którzy z pewnością chcieliby spędzać czas wolny z dzieckiem inaczej niż na odrabianiu zadań. Zadania domowe to nie tylko odpowiedzialność dzieci. Rodzice często przyjmują na siebie rolę „policjanta”, który musi dopilnować, aby zadanie było zrobione, tym samym ucząc dziecko, że nie musi myśleć za siebie.

Miejmy nadzieję, że w końcu odpowiedzialni za szkolnictwo wezmą sobie do serca apele naukowców i przestaną zasypywać dzieci zadaniami domowymi. Dziecko poznaje świat na wiele sposobów – bawiąc się, spędzając czas z kolegami, podróżując, przebywając na świeżym powietrzu. Ze zmuszania do przebywania kilka godzin w ławce, a potem kilku godzin w pokoju przy biurku, na pewno nic dobrego nie będzie.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz