Home Poruszające Umieścili lalkę wśród stada małp. Reakcja zwierząt na jej widok ściska za gardło.

Umieścili lalkę wśród stada małp. Reakcja zwierząt na jej widok ściska za gardło.

Czy smutek i troska o los innych są zarezerwowane tylko dla ludzi? Oczywiście, że nie. Zwierzęta również myślą i czują, a ich uczucia są mocniej rozwinięte, niż moglibyśmy przypuszczać.

BBC przygotowało serię filmów, które wykorzystują ciekawe podejście, aby obserwować zachowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Wśród prawdziwych osobników umieszczano realistyczną lalkę przedstawiającą dany gatunek i obserwowano reakcje.

Lalka zawierała w sobie urządzenia rejestrujące. Chodziło nie tylko o reakcje zwierząt, ale też o możliwość zobaczenia tego, jak zachowują się, gdy nie czują się obserwowane.

Gdy naukowcy przybyli do Dheli, aby badać zachowania Hulmanów, zdarzyło się coś, co przerosło ich najśmielsze oczekiwania.

Przygotowana dla nich lalka była wielkości małpiego dziecka. Jeden z Hulmanów podszedł do niej, przyjrzał się, a następnie wziął na ręce, próbując przenieść do innego miejsca. Wtedy lalka wypadła mu z rąk, upadła na plecy, a on wydał się tym bardzo zaniepokojony. Nagle zaczęło pojawiać się więcej zwierząt.

Hulmany były przekonane, że jedno z ich dzieci wpadło i zabiło się. Mowa ich ciała jest bardzo wyraźna. Widać, że małpy są wstrząśnięte, zasmucone i głęboko poruszone.

Zaczynają gromadzić się coraz liczniej wokół małpki, aby czule ją dotknąć, jakby chciały ją pożegnać.

Widać jak starsze z nich obejmują młodsze, jakby dawały im pocieszenie. Ich zachowanie bardzo przypomina ludzkie, jest niemal ciężko na to patrzeć…

To nagarnie doskonale dowodzi, że ludzie nie mają monopolu na smutek i współczucie.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz