Home News 500 plus na pierwsze dziecko. Jeśli się pospieszysz, pieniądze otrzymasz jeszcze w wakacje.
1.07K

500 plus na pierwsze dziecko. Jeśli się pospieszysz, pieniądze otrzymasz jeszcze w wakacje.

Rząd przyjął zmiany w projekcie Rodzina 500 plus. Gabinet premiera ustalił, jak będzie brzmieć ustawa wprowadzająca 500+ na pierwsze dziecko. Wiadomo też, kiedy zaplanowane są pierwsze wypłaty.

Do tej pory 500+ przysługiwało tylko na drugie i kolejne dziecko. Pieniądze na pierwszą pociechę można było uzyskać dopiero po spełnieniu odpowiedniego kryterium dochodowego. Niespełna 3 lata po wprowadzeniu 500+ nadal dzieli Polaków i ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Na lutowej konwencji partia rządząca zapowiedziała wprowadzenie 500+ na każde dziecko.

Rządzący nie poprzestali na zapowiedziach, więc prace nad projektem ruszyły natychmiast. Tym bardziej, że zapowiedziano wtedy wprowadzenie go w życie jeszcze w tym roku. Ostatnio Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska ogłosili zakończenie prac nad projektem.

– „Przeszliśmy rewolucję, pozytywną rewolucję prorodzinną, pozytywną rewolucję prorozwojową, rewolucję gospodarczą. Ona powoduje, że dzisiaj mamy jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych przy zrównoważeniu czynników makroekonomicznych” – mówił Morawiecki.

Mateusz Morawiecki zwrócił także uwagę na przewidywane przez siebie, długofalowe skutki projektu:

– „W długim horyzoncie czasowym: 10, 20, 30 lat, program 500 plus, program, który ma służyć dzietności, ma służyć temu, żeby poprawić demografię Polski, żeby była młodzież, która będzie potem pracowała i na nasze emerytury, i na rozwój gospodarczy całego kraju. To po to tworzymy ten program – dla długofalowego rozwoju Polski.”

Poza tymi argumentami na poparcie rządowych projektów społecznych, podkreślił też, że korzystające z nich rodziny inwestują więcej w zajęcia pozalekcyjne czy wyjazdy wakacyjne.

Pozytywne skutki programu opisywała też minister Rafalska. Zwróciła uwagę, że do tej pory ze świadczenia skorzystało już 53% polskich dzieci do 18 roku życia. Do tej pory trafiło do nich niemal 69 mld zł. Rafalska podała też ważną informację odnośnie wprowadzenia świadczeń:

– „Od lipca będzie można składać wnioski online o 500 plus. Od sierpnia także tradycyjnie, papierowo.”

Prawo do uzyskania zmienionego świadczenia będą mieli rodzice wszystkich dzieci do 18 roku życia, w tym jedynaków. Bez znaczenia będzie również dochód rodziny.

Do tej pory pieniądze na pierwsze dziecko można było otrzymać wyłącznie po spełnieniu kryterium dochodowego wynoszącego nie więcej niż 800 zł netto na członka rodziny.

Przyjmowanie wniosków ma wystartować w lipcu 2019. Od 1 lipca będzie można składać je przez internet, a od 1 sierpnia również na papierze. Jeśli odpowiednie dokumenty złożymy do końca września, pieniądze otrzymamy z wyrównaniem od 1 lipca 2019.

Twoja reakcja?

Super
Super
10
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz