Home News Panika na rosyjskiej granicy. Są dwa przypadku niezwykle śmiertelnej choroby.

Panika na rosyjskiej granicy. Są dwa przypadku niezwykle śmiertelnej choroby.

Mongolia zamknęła granicę z Rosją. Wszystko przez śmierć rosyjskich turystów w Mongolii, której przyczyną okazała się być dżuma. Władze boją się wybuchu epidemii.

Doniesienia o tym, że dżuma pojawiła się w Mongolii brzmią jak fabuła filmu historycznego. Niestety w tym przypadku dzieje się to naprawdę.

Wszystko zaczęło się od śmierci rosyjskiej pary. 38-latek i jego 37-letnia ciężarna żona, zmarli w ciągu kilku dni. Mężczyzna zmarł 27 kwietnia, a 3 dni później jego żona. Małżeństwo osierociło czwórkę dzieci.

Według lekarzy, oboje zachorowali na dżumę dymieniczą. Prawdopodobnie zarazili się, bo polowali na świstaki z zarażonymi bakterią pchłami. Małżeństwo nie wiedziało lub ignorowało fakt, iż w Mongolii jedzenie mięsa tych zwierząt jest zakazane.

W związku z przyczyną śmierci rosyjskiej pary, władze Mongolii obawiają się, że dżuma może dotknąć więcej osób. Choroba jest bardzo zakaźna. Może Rozprzestrzeniać się przez pchły żyjące w sierści świstaków ałtajskich. Właśnie na te zwierzęta polowała dwójka Rosjan.

Wielu rosyjskich turystów utknęło w Mongolii, bo tamtejsze władze zamknęły granicę w ramach działań prewencyjnych. Pasażerowie samolotów lecących z Kobda i miast w Ajmaku bajanolgijskim, nie mogli od razu zejść z pokładu. Zostali wstępnie przebadani. Turytów z miasta Olgij, w którym zmarła para była najdłużej, od razu wysłano do szpitala.

Nie wiadomo do kiedy granica będzie zamknięta. Na razie ogłoszono kwarantannę „na czas nieokreślony”. Badaniom poddano 158 osób, które miały bezpośredni albo nawet pośredni kontakt ze zmarłymi.

Nikogo nie powinno dziwić, że mongolskie władze zdecydowały się na tak drastyczne środki ostrożności. Dżuma może zabić dorosłego w mniej niż 24 godziny. To właśnie ta choroba nazywana „czarną śmiercią”,odpowiada za największą epidemię w dziejach. W XIV wieku zaraza zabiła przynajmniej 50 milionów osób, a Europa straciła między 30 a 60 proc. ludności.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
10
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz