Home News Zła wiadomość dla palaczy. Od 20 maja być może nie kupią już papierosów w sklepach.

Zła wiadomość dla palaczy. Od 20 maja być może nie kupią już papierosów w sklepach.

Już niedługo może okazać się, że papierosy znikną ze sklepów. Wszystko przez nowy system monitorowania sprzedaży, który miał być wprowadzony do maja.

Przedstawiciele już wcześniej zgłaszali swoje zastrzeżenia, co do gotowości Polski na nowy system. Kraje UE zgodziły się na wprowadzenie śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych.

Założenia systemu nie są skomplikowane. Chodzi o to, aby zarejestrowane zostały wszystkie podmioty, które biorą udział w łańcuchu dostaw. W przypadku Polski oznacza to, że PWPW musi zarejestrować 900 hurtowni, ponad 100 tys. sklepów i wszystkich producentów wyrobów tytoniowych.

Jeśli wymienione podmioty nie zdążą się zarejestrować do 20 maja, nie będą mogły brać udziału w sprzedaży papierosów. Przedsiębiorcy są przerażani, bo dla niektórych sklepów sprzedaż papierosów to aż 40% obrotów.

Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu, skomentował sytuację:

– „Codziennie dzwonią do nas detaliści i pytają, gdzie mogą się zarejestrować, żeby móc sprzedawać wyroby tytoniowe – nie wiemy co mamy im odpowiedzieć. Na razie działa jedynie system testowy uruchomiony przez PWPW, ale tam rejestracja ma charakter jedynie treningowy i nie powoduje żadnych skutków prawnych.”

Jeszcze kilka miesięcy temu PWPW twierdziło, że nie ruszą z rejestracją, bo nie ma odpowiednich regulacji prawnych. Zapowiedzieli, że podmioty będą miały dostęp do systemu od 15 kwietnia, jeśli pojawi się podstawa prawna. Tymczasem Ministerstwo Finansów wydało odpowiednie przepisy na początku kwietnia, ale system nie zaczął działać.

Austria, Chorwacja czy Holandia, gdzie rynek tytoniowy jest o wiele mniejszy, już rozpoczęły rejestrację. Natomiast polski organ nadal nie zaczął nawet podpisywania umów z producentami, które określiłyby zasady umieszczania potrzebnych kodów na opakowaniach.

Jeśli Polska nie da rady zarejestrować podmiotów w terminie, stracą nie tylko przedsiębiorcy zajmujący się handlem wyrobami tytoniowymi. Sklepy bez papierosów to przede wszystkim strata dla państwa. Ten sektor dostarcza do budżetu ponad 25 mld zł z podatków.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz