Home News Niebezpieczne kleszcze afrykańskie zbliżają się do Polski. Pojawiły się już w Niemczech.

Niebezpieczne kleszcze afrykańskie zbliżają się do Polski. Pojawiły się już w Niemczech.

Polska jest zagrożona atakiem afrykańskich kleszczy, które dostały się do Europy z Afryki. Prawdopodobnie przedostały się na nasz kontynent na ptakach wędrownych, które latem wracają do Europy.

Afrykańskie kleszcze to kleszcze z rodzaju Hyalomma. Charakteryzują się obrączkami lub podłużnymi pasami, które są widoczne na ich odnóżach.

Mogą osiągnąć długość nawet do 2 cm, a to oznacza, że mogą być większe nawet pięć razy od kleszczy, które normalnie występują w Polsce. Najbliżej na razie zauważono je w Niemczech w Dolnej Saksonii i Hesji, gdzie pojawiły się głównie na koniach i innych zwierzętach hodowlanych.

O Afrykańskich Kleszczach poinformował Uniwersytet Hohenheim i Instytut Mikrobiologii Niemieckich Federalnych Sił Zbrojnych w Monachium.

Badacze obawiają się, że kleszcze mogą na dłużej zadomowić się w tym rejonie, a jest to możliwe przez ocieplenie klimatu. Naukowcy wnikliwie zbadali dodatkowo kleszcze afrykańskie i znaleziono w nich patogen gorączki kleszczowej i wirus gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej. Do tej pory wirus nie występował w Niemczech.

Niestety nie można wykluczyć tego, że kleszcze są już w Polsce. Jeśli podejrzewamy, że ukąsił nas kleszcz o pasiastych nogach, natychmiast należy przekazać go do badań, a samemu udać się do lekarza.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz