Home zdrowie Nie używajcie plastikowych czajników. Przegotowana w nich woda zawiera MIKROPLASTIK.

Nie używajcie plastikowych czajników. Przegotowana w nich woda zawiera MIKROPLASTIK.

Czajniki elektryczne to podstawowe wyposażenie każdego domu. Nikogo nie dziwi więc ich obecność w kuchni.

W niektórych przypadkach warto jednak przyjrzeć się im bliżej, bo niektóre czajniki mogą stanowić problem dla Twojego zdrowia. Powinieneś więc znać te 4 fakty dotyczące tych urządzeń.

#1. Toksyczne czajniki – mikroplastik

Czajniki plastikowe są stworzone tak, aby wytrzymywały wysokie temperatury. Jak jednak pokazało kilka losowych próbek w laboratoriach, małe plastikowe cząsteczki oddzielają się od wewnętrznych ścian pojemników za każdym razem, gdy są używane i dostają się do wody. Naukowcy odkryli nawet do 30,000 mikroplastycznych cząstek na mililitr wody.

W trakcie gotowania się wody plastikowe ścianki mogą pękać, a ich małe fragmenty trafiać do wody. Najgorsze jest to, że takie odłamki mogą nie być widoczne dla oka.

Wpływ mikroplastiku na zdrowie człowieka:

  • Politereftalan etylenu (PET) – wykorzystywany do produkcji przyborów kuchennych. Wytrzymały plastik, który przy wysokich temperaturach uwalnia pierwiastek zwany antymonem. Objawami „przedawkowania” antymonu mogą być: nudności, wymioty i biegunka.
  • BPA – występuje w produktach z plastiku wykonanego z poliwęglanów. Spożywanie tej substancji ma zły wpływ na układ hormonalny, badania przeprowadzone na ludziach potwierdziły jego szkodliwość. Może być przyczyną chorób układu pokarmowego, a nawet bezpłodności.

Pani dr. Aleksandra Rutkowska, poleca zrobić detoks z plastikowych przyborów z Naszych kuchni:

– „Sprzęt elektroniczny, czajnik wykonany z tworzyw sztucznych, plastikowe opakowania do żywności, puszki, plastikowe butelki…”

#2. Toksyczne czajniki – BPA

BPA to skrót od bisfenolu A, jednego z najczęściej stosowanych środków chemicznych w produkcji tworzyw sztucznych. Substancja ta wzbudza kontrowersje, bo podejrzewa się, że powoduje uszkodzenie wątroby i nerek oraz, że jest rakotwórcza i mutagenna. Jeszcze 15 lat temu badania wielokrotnie wykazywały znaczny wzrost zanieczyszczania BPA w czajnikach z plastikowymi obudowami.

Nowsze modele są tu wyraźnie nieszkodliwe. Jeśli jednak nie pozbywasz się za każdym razem resztek wody, ale gotujesz ją kilkukrotnie, powinieneś używać czajników bez BPA, a nawet powstrzymać się od używania kuchenek z plastikowymi obudowami.

#3. Toksyczne czajniki – nikiel

Czajniki ze stali nierdzewnej są o wiele mniej zanieczyszczone mikroplastikami lub BPA. Jednak instrukcje użytkowania często ostrzegają przed kilkukrotnym podgrzewaniem wody. Powodem są ślady aluminium, miedzi i niklu.

#4. Toksyczne czajniki – ogień

Nigdy nie powinniśmy zostawiać czajnika włączonego bez nadzoru. Innym problemem z czajnikami jest automatyczne wyłączanie. W przypadku wielu urządzeń działa to tylko wtedy, gdy pokrywa jest prawidłowo zamknięta. Jeśli tak nie jest, woda może z czasem całkowicie odparować, a czajnik przegrzeje się.

Ponadto wiele osób podłącza czajnik do listwy zasilającej bez uwzględnienia dopuszczalnego limitu mocy. Większość tego limitu wynosi 3500 watów. Na tej wartości już jednak spotykają się ekspres do kawy i czajnik. Jeśli wtedy do listwy zasilającej podłączony jest mikser ręczny lub radio, może to spowodować pożar.

W zależności od konstrukcji i materiału czajniki mają swoje zalety i wady. Cena i moc nie powinny być zatem jedynymi kryteriami wyboru przy zakupie.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz