Home News Płaca minimalna ma wzrosnąć. Minister Rafalska podała konkretną kwotę.
1.01K

Płaca minimalna ma wzrosnąć. Minister Rafalska podała konkretną kwotę.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowała podwyżkę tzw. najniższej krajowej na 2020 rok.

To dobra wiadomość dla tych, którzy dostają wynagrodzenie minimalne. Jednak skorzystać mogą na tym wszyscy pracownicy.

Płaca minimalna w 2019 roku wynosi 2250 zł brutto na miesiąc, a stawka godzinowa to 14,70 zł. Tegoroczna podwyżka wyniosła 150 zł względem zeszłego roku. Przypomnijmy, że wówczas najniższa krajowa wynosiła 2100 zł miesięcznie i 13,70 za godzinę.

Minister zaproponowała, by podwyższyć wynagrodzenie minimalne o 200 zł. Na ostatniej konferencji Minister Elżbieta Rafalska przedstawiła propozycję co do wynagrodzenia minimalnego na rok 2020. Kwota proponowana przez MRPiPS wynosi 2450 zł brutto miesięcznie, a co za tym idzie 16 zł brutto na godzinę. Znaczy to,ze najniższa krajowa pensja wzrośnie o 8,9% i będzie wynosić 46,9% średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Jak wspomniała na konferencji Elżbieta Rafalska, proponowana kwota jest wyższa od ustawowego minimum.

– „Pensje muszą rosnąć, mamy rynek pracownika. Gdybyśmy zaproponowali tylko wzrost ustawowy, byłoby to za mało. 2345 zł brutto wynosiłaby stawka wynagrodzenia minimalnego, gdyby podnieść je o ustawowe minimum, stawka godzinowa byłaby wtedy w wysokości 15,30 zł.”

Taka propozycja Minister Rafalskiej stanowi kompromis między żądaniami przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców. Jednak na razie nie jest pewne, że wynagrodzenie minimalne w 2020 roku będzie wynosić tyle, ile zaproponowało MRPiPS. Kwota będzie jeszcze przedmiotem konsultacji społecznych i musi zostać zaakceptowana przez Radę Ministrów. Ostateczną wysokość pensji minimalnej poznamy do 15 września.

Warto zaznaczyć, że podwyżka jest korzystna nie tylko dla pracowników, którzy dostają pensję minimalną. Po jej zmianie, pracodawcy często podnoszą również pensje innych pracowników, żeby utrzymać różnicę wynagrodzeń między stanowiskami.

Jeżeli propozycja MRPiPS się utrzyma, wynagrodzenie minimalne w 2020 roku będzie wynosić 1773 zł na rękę.

Twoja reakcja?

Super
Super
13
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz