Home jedzenie Skandalicznie wysoka cena ziemniaków. Są droższe o ponad 80%.

Skandalicznie wysoka cena ziemniaków. Są droższe o ponad 80%.

Jak żyć? To pytanie nasuwa się, gdy spojrzymy na aktualne ceny żywności w sklepach. Od jakiegoś czasu inflacja na rynku żywności rośnie tak szybko, że nie sposób tego nie zauważyć.

Proces ten nie dotyczy tylko produktów, bez których możemy się obejść, ale również tych, bez których gotowanie codziennego obiadu stanowi nie lada wyzwanie. Mówimy przede wszystkim o ziemniakach, które są w Polsce bardzo popularne.

Patrząc na ceny produktów w sklepach, niektórzy pokusili się nawet o stwierdzenie, że produkty, które lądują na talerzu każdego Polaka, stają się powoli towarami luksusowymi. Coś w tym jest. Wystarczy porównać cenę ziemniaków z kwietnia 2018 roku do tej z kwietnia 2019. Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, ze tegoroczne były droższe w hurcie aż o 87%.

W skupie w ubiegłym miesiącu płacono za ziemniaki średnio 95 zł za tonę – o 10% więcej niż w marcu i o 42% więcej w ujęciu rocznym. W hurcie cena za tonę ziemniaków to 164 zł. To o 11,2% więcej niż w ubiegłym miesiącu i 87,6% więcej analogicznie do okresu z ubiegłego roku.

Ziemniaki na szczęście można zastąpić. Te warzywa to świetne źródło węglowodanów, ale zamiast nich na talerzu obok schabowego można podać, np. ryż, kuskus, kaszę gryczaną, makaron czy pęczak.

Podrożały też inne produkty, które równie często lądują w naszych koszykach. Mamy na myśli chleb, wieprzowinę, mąką czy cukier.

Warzywa od poprzedniego roku podrożały średnio o 16% i prawdopodobnie na tym nie koniec. Zdaniem ekspertów może być jeszcze droższa. Odczuliście to już?

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz