Home jedzenie Pietruszka po 25 zł za kilogram. Ale to ceny owoców są najbardziej niepokojące.

Pietruszka po 25 zł za kilogram. Ale to ceny owoców są najbardziej niepokojące.

Niedawno informowaliśmy, że ceny czereśni osiągnęły niewyobrażalny poziom. Dotyczy to jednak większej ilości produktów. Ceny rosną…

Jedna z użytkowniczek Twittera dodała post o tym, gdy odwiedziła bazarek przy domu. Podzieliła się tym, co tam zobaczyła, bo aż ciężko w to uwierzyć.

W warzywniakach coraz drożej i ciężko ludziom wspierać lokalne biznesy, gdy ceny po prostu powalają…

„W 2014 roku, elitarne podobno były ośmiorniczki. Pięć lat później ekstrawagancją są:

– czereśnie 70 zł/ kg
– poziomka 150 zł/ kg
– pietruszka 25 zł/ kg”

Nie tylko owoce są droższe. Warzywa również. Kapusta jest średnio 7 razy droższa niż w ubiegłym roku. Cebula 3 razy, a pietruszka podrożała o 41%.

Oczywiście z jednej strony nie można dziwić się temu, że ceny pod koniec maja nas nie rozpieszczają, ale wszystko wskazuje na to, że ta tendencja niestety się utrzyma. Zdanie w tym temacie wyrazili analitycy Credit Agricole i PKO Bank Polski, którzy rozmawiali z portalem dziennik.pl. Przede wszystkim wzrost cen może wynikać z tego, iż wyczerpują się zapasy oraz jest znikomy procent konkurencji. Z kolei większa cena warzyw gruntowych może wynikać ze spadku produkcji na naszym rynku o nawet 10%, co miało związek z suszą. Mariusz Dziwulski, analityk PKO BP, w rozmowie z dziennik.pl mówi:

– „Wysoki poziom cen utrzyma się prawdopodobnie do połowy 2019, czyli do momentu pojawienia się większej podaży warzyw z nowych zbiorów. Późniejsze wysiewy warzyw gruntowych z uwagi na przesuszenie gleby, mogą oddalić w czasie oczekiwane obniżki. Zakładając jednak plony na poziomie średniej wieloletniej, należy spodziewać się głębszego spadku cen warzyw jesienią 2019 roku.”

Co na to rolnicy? Według nich ceny są wyższe, bo popyt jest większy, a maleje podaż, do tego warunki pogodowe niestety nie rozpieszczają. To wszystko w połączeniu wpływa zdaniem rolników na to, jak wyglądają ceny owoców i warzyw.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
4
Smutny
Smutny
12
Zły
Zły
19

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz