Home ludzie Jest najstarszą kobietą w Polsce. Jej zacny wiek robi ogromne wrażenie.

Jest najstarszą kobietą w Polsce. Jej zacny wiek robi ogromne wrażenie.

Zastanawiałeś się kiedyś ile lat może mieć najstarsza kobieta w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie udzielił we wtorek Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Najstarszą obywatelką Polski jest pani Tekla Juniewicz. Kobieta skończyła właśnie 113 lat. Jakby tego było mało jest też siódmą najstarszą osobą w Europie i dwudziestą pierwszą na świecie.

Pani Tekla 10 czerwca obchodziła swoje 113 urodziny. Z tej okazji w Gliwicach odwiedził ją wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który postanowił osobiście złożyć kobiecie życzenia. W trakcie spotkania elegancko ubrana kobieta zapewniała, że czuje się świetnie. Nawiązał również do swojej młodości, którą świetnie pamięta.

– „Jak byłam młoda, to miałam duże powodzenie. Wszystko załatwiłam, nawet trudne sprawy” – opowiadała pani Tekla.

Urzędnik miał ze sobą list od premiera Mateusza Morawieckiego, który osobiście przekazał najstarszej kobiecie w Polsce. W wiadomości czytamy:

– „Za Panią ponad wiek polskiej historii i piękna życiowa droga związana z dziejami naszej Ojczyzny. Takie życie to skarbnica wiedzy dla kolejnych pokoleń Polaków. Cieszę się, że wciąż pozostaje Pani w dobrym zdrowiu i dzieli się Pani swym doświadczeniem, które jest dla nas drogocennym dziedzictwem.”

Pani Tekla nie mieszka sama. Opiekują się nią wnuki, Anna i Adam Stachowscy, którzy od zawsze mówili o babci w samych superlatywach.

– „Babcia jest niesamowita. I nadal bardzo żywotna” – powiedziała pani Anna.

– „Babcia na wszystko zwraca uwagę i nadal ma swoje zdanie. Jak ubiorę czerwoną koszulkę, to potrafi mi powiedzieć, że jej jest do twarzy w takim kolorze, ale nie mnie. Nie lubi, jak panowie chodzą w czerwonych czy różowych koszulach” – dodał Adam Stachowski.

Babci od zeszłego roku towarzyszy również kot Gustaw. Mimo tego, że zwierzak jest cały czarny, z pewnością nie przynosi kobiecie pecha, a wręcz przeciwnie.

– „Miała być Malwina, ale dopiero weterynarz uświadomił mi, że to kot, nie kotka. Gustaw jest prezentem dla babci na jej 112 urodziny. Gdy zachorowała i musiała leżeć w łóżku, kociak leżał na jej piersi cały czas. Babcia go głaskała, a kiedy już nie miała siły, zwierzak sadowił się w jej nogach” – wspominała pani Anna.

Pani Tekla chętnie ogląda telewizję, a w szczególności programy publicystyczne i wiadomości. Lubiła kino, grę w karty, uprawiała ogródek. Od zawsze lubiła też towarzystwo i podróże, dużo czytała. Mimo swojego wieku nadal pozostaje ciekawa świata i tego, co się na nim dzieje. Jak mówi jej wnuk „potrafi rzucić nawet celną ripostę dyskutującym na szklanym ekranie politykom”. To najlepszy dowód na to, że 113-latka nadal potrafi logicznie myśleć i ma dobry kontakt ze światem.

113-latka przyszła na świat w miejscowości Krupsko, która jest niedaleko Lwowa. Kiedy wyszła za mąż za 20 lat starszego mężczyznę, zajęła się prowadzeniem domu i opieki nad dwiema córkami. Na życie zarabiał jej mąż, który był w kadrze zarządzającej kopalnią w Borysławiu.

Wnuczka pani Tekli wspomina, że babcia zawsze jadła to, na co miała ochotę. Praktycznie zawsze jadła jednak tłusto: smażyła na smalcu, używała pełnotłustego sera, majonezu i dużo jaj. Tajemnicy długowieczności należy się jednak doszukiwać prawdopodobnie gdzieś indziej. 113-latka nigdy bowiem nie wracała do przeszłości i nie rozpamiętywała tego, kto jej co złego zrobił. Zawsze starała się odcinać od stresu i złych emocji.

Pani Tekla to najstarsza osoba w Polsce, siódma najstarsza osoba w Europie i dwudziesta pierwsza na świecie.

Twoja reakcja?

Super
Super
12
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz