Home News Będzie 700+. Premier zdradził: „To projekt, którego nie zapowiadaliśmy”.
1.03K

Będzie 700+. Premier zdradził: „To projekt, którego nie zapowiadaliśmy”.

Wszystko wskazuje na to, że płaca minimalna wzrośnie i to od przyszłego roku. We wtorek Rada Ministrów przyjęła propozycję, którą przedłożył minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Premier Morawiecki poinformował, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku wyniesie 2450 zł. Obecnie wynosi ono 2250 zł. Wzrost byłby więc na poziomie 8,9%. To oznacza, że zamiast 14,70 zł za godzinę, w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa wyniesie 16 zł.

– „Praca ma ogromną wartość. Przyczynia się zarówno do rozwoju Polski, jak i samorozwoju pracowników. Jest bez wątpienia czymś, co służy rodzinom i społeczeństwu. Pracownik musi być szanowany, a jego wynagrodzenie ma sprawiać, aby czuł się on godnie. Od wysokości wynagrodzenia zależy również efektywność samej pracy. A w efekcie – efektywność i konkurencyjność całej gospodarki” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– „W 2020 r. płaca minimalna wynosić będzie 2450 zł. To wzrost o 700 zł od początku naszych rządów. To projekt, którego nie zapowiadaliśmy, a z którego jesteśmy dumni. To nasze 700 plus. W porównaniu do 2019 r. będzie to o 200 zł więcej. Można powiedzieć, że w skali roku to 13. pensja dla najmniej zarabiających” – dodał.

Podwyżka ma być jeszcze bardziej odczuwalna ze względu na obniżkę PIT do 17 procent.

– „Skończyła się pewna era. Płaca minimalna nie oznacza już minimum zaangażowania ze strony państwa. Ustalona przez nas wysokość płacy minimalnej w 2020 r. to nominalnie największy wzrost w historii od denominacji w 1995 r. Tworzymy takie rozwiązania, bo zasługują na nie Polska i Polacy. Przed nami czasy europejskiego poziomu życia i gospodarki na europejskim poziomie. Dziękuję, że możemy budować je wspólnie” – powiedział premier.

Rada Dialogu Społecznego w ciągu miesiąca od otrzymania propozycji dotyczącej wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w roku 2020 ma uzgodnić wysokość tych stawek. Obecnie FZZ, NSZZ „Solidarność” i OPZZ postulują, aby minimalne wynagrodznie w przyszłym roku nie wynosiło mniej niż 2520 zł.

Nieco innego zdania są pracodawcy, którzy nie chcą, aby płaca minimalna w 2020 roku wynosiła więcej niż 2387 złotych – w przypadku tej kwoty mówimy o wzroście o 6,1 procent. Z taką propozycją wyszli BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i ZPP.

Wszystko wskazuje więc na to, że podwyżka dla pracowników zarabiających minimalną krajową będzie miała miejsce. Pytanie tylko ile wyniesie ostatecznie. Wysokość minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej zostaną ogłaszane w drodze obwieszczenia prezesa Rady Ministrów do 15 września.

Twoja reakcja?

Super
Super
29
Ha ha
Ha ha
24
Wow
Wow
5
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz