Home jedzenie Nie kupuj bułek z supermarketów. Mają niewiele wspólnego z prawdziwym pieczywem.

Nie kupuj bułek z supermarketów. Mają niewiele wspólnego z prawdziwym pieczywem.

Pieczywo z hipermarketu może być bardzo szkodliwe. Bułki „pieczone” w dużych marketach miesiącami leżą w chłodniach i nie mają zbyt wiele wspólnego z wyrobami z piekarni.

Hipermarkety mają mnóstwo sposobów, aby nakłonić nas do kupowania większej ilości produktów. Kiedy tylko wejdziemy do sklepu, czujemy zapach świeżego pieczywa, niestety to tylko kolejny chwyt marketingowy.

Bułki z dużych marketów kuszą zapachem i pięknym wyglądem. Często zdarza się, że decydujemy się na ich zakup również dlatego, że nie mamy czasu iść po świeże pieczywo do piekarni.

Pewnie wielu z Was zauważyło, że pieczywo z marketów rzadko kiedy pleśnieje. Za tym stoi cała masa ulepszaczy i konserwantów. Niektóre z nich spożywane w dużych ilościach mogą powodować silne reakcje alergiczne, dlatego nie powinno się ich podawać dzieciom. Lekarze nie zalecają ich też kobietom w ciąży.

Dodatkowo wypieki z marketów nie są wyrabiane na miejscu. Do sklepu trafiają jako produkty głęboko mrożone. Dochodzi do sytuacji, że leżą w chłodniach przez wiele miesięcy.

Idealnym wyjściem byłoby pieczenie własnego pieczywa. Wielu osobom wydaje się to niemożliwe, ale w internecie jest bardzo dużo prostych przepisów na chleb czy bułki.

Oczywiście, czasem nie mamy możliwości, żeby upiec pieczywo we własnym zakresie. Wtedy warto zdecydować się na wypieki z lokalnej piekarni, najlepiej te razowe. Zwracajmy jednak uwagę, aby chleb, który kupujemy nie miał zbyt długiej daty ważności.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz