Home News Od lipca możesz dostawać MNIEJSZĄ WYPŁATĘ. To nowy pomysł premiera.
1.26K

Od lipca możesz dostawać MNIEJSZĄ WYPŁATĘ. To nowy pomysł premiera.

Dzisiaj pierwszy dzień lipca, a co za tym idzie, wystartował program 500+ na pierwsze dziecko. To jednak nie wszystkie zmiany, które weszły właśnie w życie.

Ruszyły bowiem tzw. Pracownicze Plany Kapitałowe. Efekt uboczny tego jest taki, że wielu Polaków dostanie na rękę mniej niż do tej pory. Dlaczego?

Pomysł Pracowniczych Planów Kapitałowych należy do Mateusza Morawieckiego. Inicjatywa ta ma na celu zapewnić uczciwie pracującym Polaków to, aby ich emerytury nie były głodowe, jak to często ma miejsce. W związku z tym obok ZUS, Polacy będą oszczędzać teraz również w PPK. Sęk w tym, że większość ludzi nie ufa nowemu rozwiązaniu.

W teorii oszczędzając z PPK możemy liczyć na niezły dodatek do emerytury. W praktyce jednak nie można zapominać o tym, że wielu z nas do emerytury ma jeszcze sporo czasu, a nigdy nie wiadomo, co może stać się ze zgromadzonymi pieniędzmi. Warto więc mieć na uwadze, że PPK jest „dobrowolnie obowiązkowe” dla osób od 18 do 54 roku życia. Polacy, którzy ukończyli 55 lat muszą się do PPK zapisać.

Jak rozumieć „dobrowolnie obowiązkowe”?

W każdej chwili możemy z PPK zrezygnować, ale nie zapominajmy, że domyślnie jesteśmy do nich zapisani. Wypisać z kolei można się co każde 4 lata. W związku z tym spora cześć osób zamierza zrezygnować już na samym początku – według statystyk, 41,3% osób chce zrezygnować tuż po starcie systemu.

O jakich kwotach przeznaczanych na PPK mówimy? Osoby zarabiające najniższą krajową mogą liczyć na specjalną ulgę. System pobierze w ich przypadku 0,5% wynagrodzenia brutto. W przypadku osób zarabiających co najmniej 2700 zł brutto, pensja pomniejszona będzie o 2%, czyli 54 zł. Im więcej zarabiamy, tym więcej zostanie odebrane z pensji. Na przykład ktoś zarabiający 10,000 zł brutto, straci 200 zł.

Wypisanie się z PPK jest jednak możliwe. Wzór rezygnacji możesz znaleźć tutaj. Pamiętajmy, że należy go złożyć pracodawcy jak najszybciej. Jeśli zrobimy to jeszcze na początku miesiąca, wypłata nie ulegnie pomniejszeniu, a pieniądze nie trafią do PPK.

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
8
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
25

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz