Home News Nowe świadczenie 240+. Może otrzymać je każdy, ale jest jeden warunek do spełnienia.
1.70K

Nowe świadczenie 240+. Może otrzymać je każdy, ale jest jeden warunek do spełnienia.

Jedni stwierdzą, że rząd rozdaje pieniądze, a inni, że robi wszystko, aby Polakom żyło się lepiej. Odkąd PiS doszło do władzy, w życie weszły programy 500+, 300+ i Mama+. To jednak nie koniec.

O ile wspomniane wyżej świadczenia należą się określonej grupie osób, o tyle szanse na dodatkowe pieniądze mają mieć wszyscy. Rząd chce wprowadzić 240+. Jest jeden warunek.

Rząd chce dać obywatelom 240 zł co roku i 250 zł jednorazowej opłaty powitalnej. Jest jeden warunek, aby otrzymać te pieniądze. Mogą na nie liczyć osoby, które przystąpią do Pracowniczych Planów Kapitałowych – nowego programu oszczędzania, który wszedł w życie 1 lipca. Wspomniane wcześniej pieniądze mają zachęcić ludzi do odkładania pieniędzy na dodatkową emeryturę.

Polacy w przeszłości zawiedli się już na Otwartych Funduszach Emerytalnych, dlatego obawiają się po raz kolejny podejmować takich działań. Dodatkowo przystąpienie do PPK będzie wiązać się z tym, że zarobki każdego miesiąca będą niższe, bowiem w grę wchodzą nowe składki, niezależne od kwoty wpłacanej do ZUS-u.

O jakich kwotach mowa? Podstawowa składka pracownika będzie wynosić 2% pensji brutto. Osoby, które zarabiają mało, mogą odkładać 0,5% pensji. Niezależnie od wysokości składek, każdy przystępujący do PPK będzie mógł liczyć na 240 zł dopłaty rocznie. Warto też zaznaczyć, że nie trafi ona bezpośrednio do rąk danej osoby. Będzie dostępna na specjalnym rachunku w PPK.

Ile można odłożyć dzięki PPK? Zacznijmy od tego, że w PPK pieniądze odkładać można do 60 roku życia. Wszystko zależy więc od wieku, w jakim przystąpimy do programy. 50-latek będzie mógł otrzymać 2650 zł ekstra od państwa. 40-latek w sumie 5300 zł. Odpowiednio więcej będą mogli uzyskać 18-latkowie, bowiem suma dopłat w ich przypadku może wynosić nawet 11,000 zł. Oczywiście pod warunkiem, że przez kolejne 42 lata będą oszczędzać w PPK.

Czy pieniądze w PPK można stracić? Okazuje się, że tak. Wystarczy, że wystąpimy z PPK przed 60. rokiem życia, a pieniądze, które trafią do Pracowniczych Planów Kapitałowych „przepadną”. To jednak nie jedyny przypadek, kiedy może do tego dojść. Warto pamiętać, że w ciągu roku musimy wpłacić do PPK co najmniej 472,50 złotych składek – w tym swoich i pracodawcy.

Twoja reakcja?

Super
Super
4
Ha ha
Ha ha
25
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
8

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz