Home Porady Mężowie powodują u kobiet dwa razy więcej stresu niż dzieci. Potwierdzają to badania.

Mężowie powodują u kobiet dwa razy więcej stresu niż dzieci. Potwierdzają to badania.

W obecnych czasach kobiety nie tylko zajmują się domem i potomstwem, ale spełniają też zawodowo.

Jednak pełniąc kilka ról jednocześnie, silnie odczuwają brak wsparcia ze strony partnerów. To może prowadzić do frustracji i przygnębienia. Co ciekawe, z badań przeprowadzonych przez „Today Moms” wynika, że stres u kobiet w większym stopniu powodują mężowie, a nie dzieci.

„Today Moms” przeprowadziło ankietę na ponad 7000 amerykańskich matek. Na tej podstawie wywnioskowano, że kobiety, które są zamężne i mają dzieci, oceniają swój poziom stresu na 8,5 w 10-stopniowej skali.

Dodatkowo dla 46% matek, to ich mężowie są większym źródłem stresu niż dzieci. Według nich partnerzy nie wykonują prac domowych i w mniejszym stopniu zajmują się potomstwem.

Wiele respondentek porównało nawet życie z małżonkiem do posiadania dodatkowego dziecka.

– „7-latek będzie siedmiolatkiem, ale 35-latek zachowujący się jak 7-latek jest bardziej stresujący, ponieważ powinien wiedzieć lepiej” – stwierdziła jedna z ankietowanych.

Hal Runkel, terapeuta z Atlanty, żonaty ojciec dwóch nastolatków i autor kilku książek o małżeństwie i rodzicielstwie twierdzi, że kobiety myślą, że ich podstawową pracą jest bycie mamą, więc u mężów szukają jedynie wsparcia. A gdy ojcowie są zdegradowani do roli pomocników, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będą równymi partnerami, o których tyle mówią matki.

Co ciekawe, psycholodzy z Uniwersytetu w Padwie doszli do wniosku, że gdy mężowie tracą swoje partnerki, ich stan zdrowia zaczyna się pogarszać. Natomiast, gdy żony tracą partnerów, są zdrowsze i mniej zestresowane.

Wynika to głównie z tego, że mężowie bardziej polegają na swoich żonach, niż żony na mężach…

Na podstawie przeprowadzonej ankiety wyciągnięto następujące wnioski:

  1. jedna na pięć matek twierdzi, że nie ma wystarczającej pomocy ze strony męża, co stanowi źródło codziennego stresu;
  2. trzy na cztery matki uważa, że same muszą wykonywać większość obowiązków domowych i rodzicielskich;
  3. większość matek podkreśla, że ​​na wszystko brak im czasu w ciągu dnia i czują się samotne.

Rozwiązania, dzięki którym można mniej stresować się przez męża:

  • większe zaufanie

Łatwo jest obwiniać partnera. Narzekać, że nie pomaga w domu i o nic nie musi się martwić. Jednak najpierw powinnaś sobie odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie pozwalasz mu włączyć się w domowe obowiązki?

Wiele kobiet nie ufa w pełni swoim mężom. Nie wierzy, że zrobią coś tak, jak należy albo w sposób, w jaki same by to zrobiły. Ostatecznie nie proszą o pomoc, tylko robią to same… (brzmi znajomo? ?).

  • podział obowiązków

Nawet w rodzinach, w których oboje małżonków pracuje w pełnym wymiarze godzin, to głównie na żonach spoczywają obowiązki domowe i rodzicielskie.

Chociaż kobiety oczekują równego wsparcie ze strony swoich partnerów, mężowie najczęściej nie wiedzą, co mieliby robić. Dlatego pomocne będzie sporządzenie listy obowiązków i ich podział.

  • spędzanie czasu wspólnie

Często, gdy pojawia się dziecko, inne relacje przestają być pielęgnowane. Nie możesz zapominać, że jesteś nie tylko rodzicem, ale również partnerem.

Spędzaj więcej czasu ze swoim mężem, nawet gdyby miało to być jedynie pół godziny dziennie. Ważne, aby wtedy w pełni poświęcić uwagę bliskiej osobie. Przyniesie to dużo korzyści nie tylko Tobie, ale całej rodzinie.

Być może pewnym rozwiązaniem dla kobiety jest naśladowanie ich względnie wyluzowanych partnerów, zamiast denerwowanie się na nich. W końcu (chyba) żadne ojciec nie piekł babeczek do trzeciej nad ranem na szkolną wyprzedaż córki tylko po to, aby wyglądały idealnie. Mimo to ojcowie również radzą sobie z dziećmi.

Również postrzeganie rzeczywistości (np. bałaganu) przez mężczyzn i kobiety zawsze jest inne, ale czy to naprawdę takie ważne?

Jak mówi Runkel, który często wyjeżdża w służbowe delegacje:

– „Za każdym razem, gdy wracam do domu, moja żona mówi: „Było łatwiej, kiedy Cię tutaj nie było”, ale też zawsze dodaje: „to nie znaczy, że było lepiej”.”

Mimo iż stres u kobiet często wywoływany jest przez męża, a nie dzieci, to blednie w porównaniu do stresu, który przeżywają samotne matki. Tak wynika z przeprowadzonych badań.

Twoja reakcja?

Super
Super
5
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
8
Smutny
Smutny
7
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz