Home ludzie Nie żyją dwie mistrzynie świata. Morze było dla nich bezlitosne.

Nie żyją dwie mistrzynie świata. Morze było dla nich bezlitosne.

4 sierpnia dwie światowej klasy zawodniczki utonęły w morzu. Postanowiły popływać w zatoce Omega w Sewastopolu na terenie miejscowego jachtklubu.

33-letnia mistrzyni świata w kickboxingu Fatima Żagupowa i 27-letnia wicemistrzyni Jelina Gismiejewa wybrały miejsce, w którym kąpiel była zabroniona. Co więcej, pogoda w tym czasie nie była dobra, a prognozy zwiastowały burzę, przez co morze było mocno wzburzone. Wszystko to przemawiało za tym, aby zawodniczki nie wchodziły do wody. Obóz przygotowawczy na Krymie na północnym wybrzeżu Morza Czarnego zakończył się dla nich tragicznie.

Jako pierwsza do wody z molo skoczyła Gismiejewa. Szybko okazało się, że nie radzi sobie najlepiej z żywiołem. Żagupowa chciała pomóc koleżance i wydostać ją na brzeg. Morze było jednak na tyle wzburzone, że wyjście z niego okazało się nie lada wyzwaniem. Kiedy członkowie męskiej drużyny kickbokserów zorientowali się, że ich koleżankom zagraża niebezpieczeństwo, ruszyli z pomocą. Rzucili do wody linę z nadzieją, że zawodniczkom uda się ją złapać. Niestety zanim udało im się do niej przywiązać, przyszła kolejna fala, która pozbawiła wszystkich nadziei na ratunek.

Niedowierzając w to, co się stało, męska drużyna zawiadomiła o zdarzeniu służby ratownicze, które po przyjeździe natknęły się na dryfujące na wodzie ciało. Z powodu szalejącego sztormu, jego wydobycie okazało się jednak niemożliwe. Morze uspokoiło się dopiero nad ranem. Dopiero wtedy z wody wyciągnięto martwą Gismiejową, a niespełna godzinę później zwłoki Żagupowej.

Władimir Bespaly z urzędu miejskiego w Sewastopolu wyjawił, co było prawdopodobną przyczyną tragedii. Jego zdaniem Gismiejewa, która pierwsza wskoczyła do wody, mogła zostać zniesiona przez fale i uderzyć w molo. Żagupowa nie zastanawiając się ani chwili dłużej ruszyła jej na pomoc, choć jak podaje jej rodzina, nie potrafiła dobrze pływać. Chęć i poczucie obowiązku pomocy okazały się jednak silniejsze – w końcu chodziło o życie bliskiej koleżanki, z którą przychodziło jej rywalizować w ringu.

To wielka strata dla świata sportów walki i nie tylko. Kondolencje i wyrazy współczucia przekazała rodzinie tragicznie zmarłych zawodniczkom Rosyjska Federacja Kickboxingu.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz