Home jedzenie Szef kuchni podzielił się 10 wskazówkami, które warto znać przy wyborze owoców i warzyw.

Szef kuchni podzielił się 10 wskazówkami, które warto znać przy wyborze owoców i warzyw.

Kupując warzywa i owoce chcemy, aby były one idealne – pachnące, słodkie i bez przebarwień. Jeśli chcesz dokonać najlepszego wyboru, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami.

Dzięki nim będziesz wiedzieć na co zwracać uwagę, aby wybrać najbardziej aromatyczne i użyteczne owoce oraz warzywa, które później będzie można przekształcić w kulinarne arcydzieła.

#1. Papryka

Niewiele osób wie, że papryka ma dwa rodzaje – męski i żeński, a przez to różnią się smakiem. Aby je odróżnić, odwróć je do góry nogami. Jeśli ma 4 sektory jest to typ żeński. Jeśli 3 sektory jest to typ męski. Kształt męskiego typu papryki jest bardziej wydłużony, natomiast typ żeński krótszy i szerszy. Papryka z 4 sektorami jest o wiele słodsza i może być jedzona na surowo.

Papryka typu męskiego jest bardziej kwaśna i jędrna. Są dobre jako warzywo na parze i do gotowania. Im cięższa jest papryka, tym bardziej jest soczysta. Łodyga powinna być zielona i mocna.

#2. Wiśnie

Najlepiej jest kupować wiśnie w sezonie czyli w czerwcu lub lipcu. Wtedy są one najbardziej smaczniejsze i tańsze. Przed ich zakupem należy sprawdzić ich miękkość. Nie powinny być one zbyt twarde ani zbyt miękkie. Owoce powinny być błyszczące i nasycone kolorem. Im są ciemniejsze, tym więcej zawierają cukrów, karotenoidów, kwasów organicznych oraz antocyjanów.

Wiśnie zawsze powinny być sprzedawane z łodygami. Świeże mają je zielone i jędrne. Jeśli wiśnie są lepkie, prawdopodobnie nie są świeże. Zapach fermentacji oznacza, że są zepsute i lepiej ich nie kupować.

#3. Śliwki

Kupując śliwki, wybieraj owoce o jednorodnym kolorze. Powinno się unikać kupowania popękanych śliwek oraz tych z wgnieceniami, plamami i innymi urazami. Śliwka powinna być ciężka, z przyjemnym słodkim zapachem. Jeśli skóra ma cienką, białą warstwę, oznacza to, że te śliwki zostały ostatnio zerwane. Warto zwrócić też uwagę na łodygę. Dojrzała śliwka musi mieć dojrzałą łodygę.

#4. Arbuzy

Najsmaczniejsze i najmłodsze arbuzy dojrzewają od drugiej połowy sierpnia do końca września. Niektórzy rolnicy rozpylają wcześniej nawozy azotowe, które stymulują wzrost arbuzów, aby móc zebrać plony szybciej. Wszystkie arbuzy kupowane przy drogach, np. w wakacyjnych miejscowościach, pochłaniają zanieczyszczenia ze środowiska. Dlatego też warto zastanowić się czy na pewno chcesz kupić takie owoce. Nie warto też kupować arbuzów, które są już przecięte, mogą one bowiem zawierać wiele drobnoustrojów.

Dobrze jest zdecydować się na arbuza średniej wielkości. Jasne, kontrastujące paski i lśniąca skorupa wskazują na dojrzałość. Dojrzały arbuz ma suchy ogon, bo gdy owoc dojrzewa, przestaje czerpać wilgoć z ziemi. Jedna ze stron arbuza powinna być nasycona kolorem żółtym, a jej rozmiar powinien wynosić 5 – 9 cm. Stuknij arbuza pięścią – dojrzałe owoce nadają rezonansowy dźwięk.

#5. Pomidory

Wiele osób sądzi, że pomidory, które znajdują się na gałęziach są świeższe. W rzeczywistości to, że r pomidory posiadają łodygę nie jest wskaźnikiem świeżości. Dojrzałe pomidory same spadają z krzewu, dlatego też lepiej jest zdecydować się na te bez łodygi.

Jeśli jednak pomidor nadal mocno trzyma się gałęzi, oznacza to że został on odcięty zbyt wcześnie i pozostawiono go, aby dojrzewał w pudełku. Takie pomidory mają bardzo mało witamin i przydatnych elementów.

Dojrzałe pomidory cechują się też nasyconym, jednorodnym kolorem bez zielonych obszarów. Dodatkowo jego zapach powinien być przyjemny. Łatwo odróżnić pomidory azotowe – te są elastyczne, ale nie twarde. Jeśli ściśniesz takiego pomidora, na powierzchni nie będzie śladu odcisku palca. Lepiej wybrać pomidory, które są miękkie w dotyku.

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz