Home życie Ojciec Święty wyjątkowo ostro wypowiedział się o opłatach za msze ślubne i za chrzty. Zgadzacie się?

Ojciec Święty wyjątkowo ostro wypowiedział się o opłatach za msze ślubne i za chrzty. Zgadzacie się?

Papież Franciszek słynie z mówienia tego, co myśli, chociaż często jest to na przekór Kościołowi.

Tym razem odniósł się do irracjonalnych kwot jakie życzą sobie księża za odprawianie mszy ślubnej, chrztu czy pierwszej komunii. Według Franciszka to niedorzeczne, aby wierni mieli płacić za coś, co jest podwaliną wiary katolickiej.

Ojciec Święty potępił praktykę sprzedaży mszy. Stwierdził, że księża zamieniają kościoły w miejsca handlu w imię zysku. Trudno z tym się nie zgodzić… Franciszek zaznaczył ponadto, że duchowni mają przewodzić swoim wiernym, a nie wzbogacać się na nich. W czasie mszy zauważył wyraźnie zniesmaczony, że „tyle razy wchodzimy do kościoła i pierwsze co widzimy, to lista z cenami za usługi”.

Papież przypomniał własne doświadczenie zaraz po tym, jak został kapłanem. Znał parę, która chciała się pobrać, ale proboszcz robił im problemy. Młodzi chcieli normalną mszę, ale ksiądz upierał się przy 20-minutowych zaślubinach. Powód był prosty – im więcej par, tym większe zyski. Ostatecznie nowożeńcy zapłacili podwójnie. Franciszek w swoim kazaniu uznał to za grzech i dodał, że wierni, którzy sprzeciwiają się wyzyskowi, okazują dużą odwagę. Dodał, że „są dwie rzeczy, których lud Boży nie może wybaczyć: księdza rozmiłowanego w pieniądzach i księdza, który źle traktuje ludzi”.

Kończąc swoje kazanie, papież wezwał wiernych do walki z takimi praktykami, aby nie zamieniać kościołów w miejsca prowadzenia interesów. Według niego „ratunek jest za darmo” i nikt nie powinien tego podważać.

Trzeba przyznać, że są to mocne słowa, ale w naszym odczuciu jak najbardziej zgodne z prawdą. Jakie są Wasze doświadczenia z kościelnymi opłatami? Czekamy na Wasze komentarze!

Twoja reakcja?

Super
Super
14
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz